تولید محتوای واضح و خوانا در طراحی سایت

تولید محتوای واضح و خوانا در طراحی سایت با استفاده از ابزار مرتبط : طراحی سایت باید بنا بر ارائه محتوای با کیفیت ، واضح و خوانا و از همه مهمتر مناسب برای مخاطبان باشد ، در غیر این صورت به سادگی بازدید کنندگان سایت شما را ترک می کنند و ترافیک بازدید سایت نه تنها افزایش نمی یابد ، بلکه دچار کاهش نیز می شود .

تولید محتوا برای سایت

اگر به تحقیقاتی که درباره نحوه استفاده کاربران از محتوای وب توجه کنیم ، می بینیم که در سال های اخیر صبر و حوصله بازدید کنندگان و کاربران نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است . برخی عصر حاضر را عصر سرعت می نامند ، بدین معنی که دیگر افراد کمتر حوصله جست و جو کردن و وقت گذراندن برای انجام امورات خود به ویژه در فضای وب دارند . اگر در طراحی سایت به مسئله سرعت توجه کافی نداشته باشید و کاربر به راحتی نتواند به محتوای مد نظرش دسترسی پیدا کند ، مطمئنا سایت های دیگر را ترجیح می دهد .

طراحان باید این کم حوصلگی کاربران با کاربر پسند (user-friendly) تولید محتوا  وب سایتشان برطرف کنند . این بدین معنی است که محتوایی مورد توجه کاربران قرار می گیرد که " قابل اسکن " باشد – تا کاربر بتواند با یک نگاه کلی و پیمایش صفحه به طور خلاصه بتواند اطلاعات مد نظرش را از مطالب سایت دریافت کند و در این صورت تمایل به ماندن در صفحه و خواندن مطلب به طور کامل پیدا می کند . در این مقاله قصد بررسی سایر موارد ، علاوه بر بحث تایپوگرافی وب ، را دارم .

خوانایی مطالب و محتوا

استفاده از سبک قصه گویی در تولید محتوا

خوانایی به مفهوم میزان ایجاد تمایل در کاربر برای خواندن مطلب است . یک طراح سایت باید این سوال را از خودش بپرسد که آیا مطلبی که در صفحه وب سایتم قرار داده ام جذابیت خواندنی برای میانگین کاربران را داراست یا نه . به عبارت دیگر – آیا این مطلب به اندازه کافی برای خواندن جالب است ؟ با توجه به سطح تبادل اطلاعات در فضای اینترنت ، یکی از راه هایی که کاربران را جذب سایت خود کنید این است که اطلاعات و مطالب خواندنی و جالب  در سایت منتشر کنید .

پیشنهاد می شود که مطالب سایت خود را به شکل یک قصه برای کاربران بنویسید تا کاربر درگیر مطلب شود و مشتاق خواندن ادامه آن . دانشگاه استانفورد تایید می کند که بیان مطالب در قالب یک داستان قدرت یادآوری آن مطلب برای آن ها را 22 برابر افزایش می دهد . حال تصور کنید که این سبک مطلب نویسی چقدر می تواند در تجارت الکترونیک شما موثر واقع شود .

تولید محتوا برای سایت

طراحان می بایست صفحه وب سایت خود را بر مبنای هرم مشهور فریتگ (freytag) چیدمان کنند ، همان تئوری باستانی که ویژگی های قصه گویی را بیان می کند :

•    عرضه و بیان قصه
•    افزایش اشتیاق مخاطب
•    اوج داستان
•    نحوه نزدیک شدن به پایان
•    پایان داستان و جمع بندی و تحلیل

با اجرا کردن این جریان در ساختار محتوا ، بازدید کنندگان سایت و کاربران آن خیلی بهتر و بیشتر جذب مطالب شما می شوند و محتوای سایت شما به خوبی در ذهنشان باقی می ماند .

کیفیت نوشتن مطالب ، یکی از موارد مهم و موثر در افزایش خوانایی محتوا

استفاده از پاراگراف های کوتاه تر

در طراحی و تولید محتوای خوانا و واضح ، فراموش نکنید که امروزه سبک مینیمالیسم (minimalism) حرف اول را می زند . کاربران محتوا و مطالب را اسکن می کنند و به طور گزینشی بخش هایی را مطالعه می کنند که برایشان جذابیت داشته و جالب بوده است .

یکی از مسائلی که در نویسندگی وب توصیه می شود ، کوتاه کردن پاراگراف هاست . برخی نویسندگان حرفه ای گفته اند که پاراگراف های مطلب را حدودا به اندازه سه یا چهار جمله بسط دهید ، و به این شکل که هر پاراگراف به تنهایی دارای مفهوم و معنی کاملی باشد و کاربر برای فهم نیاز ضروری به مطالعه قبل و بعدش نداشته باشد . اینگونه کاربرانی که در مطلب شما دنبال عبارت یا کلمه خاصی هستند با راحتی بیشتری می توانند مطلب را اسکن کنند .

وضوح محتوا در طراحی سایت به چه معناست ؟

احتمالا هیچ چیزی بیشتر از فضای سفید برای بالا بردن وضوح مطلب به طراح کمک نمی کند . فضای پس زمینه که به کاربر کمک می کند تا بر محتوای روی پیش زمینه تمرکز کند ، همان فضای سفید ، چشمان کاربر را به سمت بخش مهم سایت که محتوای آن است هدایت می کند . همچنین به این فضا ، فضای منفی نیز گفته می شود چرا که رنگ آن صرفا سفید نیست و طراح از آن فضا برای متمرکز ساختن کاربر بر روی قسمت مهم محتوای صفحه وب استفاده می کند .

ارتقاء معماری اطلاعات در تولید محتوای خوانا و واضح در طراحی سایت

معماری اطلاعات یکی از بهترین شیوه های تجربه کاربری است که محتوا را برای کاربران طبق سلسله مراتب مد نظر طراح طبقه بندی می کند و محتوا به شکل سازمان دهی شده و مرتب برای کاربر به نمایش در می آید . با این کار شما می توانید به ترتیب اهمیت محتوا را در دسترس کاربر بگذارید و در نهایت به هدف خود می رسید .
به عنوان مثال یک سایت تجارت الکترونیک را در نظر بگیرید ، معماری اطلاعات چنین سایتی اگر به درستی پیاده سازی شود ، به خودی خود بازدید کننده را به سمت دیدن تصاویر جذاب و با کیفیت محصولات در کنار توضیحات واضح آن درباره ویژگی هایش هدایت می کند .

جمع بندی بحث تولید محتوای واضح و خوانا در طراحی سایت

موفقیت هر وب سایتی بستگی به این دارد که مخاطبان شما در چه سطحی از راحتی و کیفیت بتوانند به محتوای مد نظرشان دست یابند و یا عملیاتی که می خواهند توسط وب اپلیکیشن شما انجام دهند را انجام دهند . بخش عمده ای از رسیدن به این موفقیت نیز وابسته به طراحی است که برای محتوای سایت خود در نظر دارید ، از جمله تایپوگرافی آن ، خوانایی و وضوح ، به روز بودن مطالب و ... .

برای مشاوره تولید محتوا برای سایت می توانید با وب نوش تماس بگیرید : 02166515088

منبع : سئو سایت و پشتیبانی سایت وب نوش