سوالات متداول سئو

سئو (SEO) چیست؟

کلمه سئو تلفظ تحت اللفظی کلمه SEO می باشد که مخفف شده Search Engine Optimization به معنای بهینه سازی موتورجستجو می باشد. موتور جستجوی مورد هدف می تواند هر کدام از وب سایت های جستجو مطرح دنیا مثل گوگل، bing و یا غیره باشد. با توجه به اینکه امروزه کاربران تمام نیازهای خود از طریق جستجو در  موتورهای جستجو رفع میکنند و سوالات خود را در آنجا میپرسند بنابراین بهینه سازی هر وب سایتی برای موتور جستجو اهمیت بالایی دارد. نکته قابل توجه آن است که 90% کاربران از گوگل برای جستجوهای خویش استفاده میکنند بنابراین گوگل برای ما اهمیت بالایی دارد. سئو در حقیقت تکنیک هایی است به وسیله آن ما وب سایت خویش را برای گوگل و یا هر موتور جستجوی دیگر بهینه میکنیم تا سایت ما را آنگونه که دوست داریم ثبت نمایند و در هنگام جستجوی کلمات مرتبط با خدمات و محصولات ما، سایت ما را به کاربران پیشنهاد دهند.

 

سوالات متداول سئو سایت

 

یک وب سایت چگونه می تواند در صفحه اول نتایج گوگل قرار بگیرد؟

برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل دو روش وجود دارد.

1) استفاده از تبلیغات ad گوگل

2) سئو

برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل شما باید یکی از دو روش بالا را استفاده کنید. در حالت اول که استفاده از تبلیغات خود گوگل می باشد شما با پرداخت هزینه می توانید از همین فردا در صفحه اول گوگل باشید ولی به یاد داشته باشید که هزینه اینکار کم نیست و شما برای انجام آن باید پول قابل توجهی را به حساب گوگل واریز نمایید تا شما را در صفحه اول قرار دهد و روش محاسبه به اسن شکل خواهد بود که هر بار که بر روی لینک شما در این تبلیغات کلیک می شود از حساب شما کسر میشود.

روش دوم یا همان سئو روشی به مراتب ارزان قیمت است ولی زمان زیادی لازم است تا صرف شود و شما به صفحه اول برسید. در حالت سئو شاید شما 3 ماه زمان صرف کنید تا به صفحه اول برسید ولی هزینه تان پایین تر خواهد بود و در ضمن باقی ماندن شما در صفحه اول نیاز به هزینه مجدد ندارد بلکه شما بواسطه اعتباری که از گوگل گرفته اید به عنوان یک سایت خوب و مرجع در صفحه اول هستید.

در تبلیغات ad گوگل به صورت متوسط ماهانه چقدر هزینه لازم است؟

در تبلیغات ad گوگل روال کار به این شکل می باشد که شما مثلا 300 دلار حساب ad گوگل خود را شارژ می کنید و گوگل لینک سایت شما را به کاربران نشان می دهد و هر کاربری که روی لینک شما کلیک کند از حساب شما کم میشود. با توجه به میزان رقابت کلمات متفاوت تجربه ما نشان می دهد که گوگل هر کلیک را می تواند برای شما از 5 سنت تا نزدیک 1 دلار نیز محاسبه کند. با یک حساب سرانگشتی شاید متوجه شده باشید که این روش می تواند هزینه بالایی را برای شما داشته باشد.

آیا در صورتی که از سئو برای رسیدن به صفحه اول استفاده کنیم امکان سقوط از صفحه اول وجود دارد؟

در صورتی که شما با استفاده از روشهای اصولی و منطبق با الگوریتم های گوگل سایتتان را سئو کنید برای مدتی طولانی در صفحه اول خواهید بود. البته با توجه به اینکه رقبای شما دائما در حال تلاش هستند تا از شما بالاتر روند بنابراین شما هم باید فعالیت تان را متوقف نکنین. ما به شما متد لازم برای بروزرسانی سایت را بر اساس اصول سئو خواهیم آموخت تا سایتتان تقویت شود.

سئو سایت شامل چه کارهایی است؟

سئو مجموعه ای از کارهاست که یک سئوکار باید انجام دهد. این کارها عبارتند از سئوی On page و سئوی out page می باشد که شامل تمام کارهایی از جمله تطبیق نرم افزار سایت بر اساس اصول سئو و الگوریتمهای گوگل، انتخاب کلمات کلیدی مناسب، متاتگ ها، متا دیسکریپشن ها، title ها، ایجاد لینک های valid، ایجاد سیستم لینک های داخلی و لینک های خارجی (بک لینک) ، محتوای اصولی، شبکه های اجتماعی و ... باشد.

متاتگ چیست؟ و آیا مهم می باشد؟

شما وقتی می خواهید مطلبی را در سایتتان منتشر کنید با استفاده از برخی کلمات به گوگل میفهمانید که این مطلب در مورد چه چیزی صحبت میکند. این کلمات را متاتگ می گویند. در حقیقت تگ به به معنای برچسب می باشد که شما با زدن این برچسب ها در کنار مطلب اهمیت موضوع را به گوگل انتقال می دهید.

متادیسکریپشن چیست؟

متادییسکریشپن همان توضیحات و یا توصیفات کلمه کلیدی است که شما با نوشتن آن در کنار هر مطلبی به کاربر خود یک توضیح کوتاه را در مورد مطلبتان میدهید تا به خواندن و کلیک کردن بر روی آن ترغیب شود. به عنوان مثال اگر قرار باشد ما در وب سایت خودمان یک متادیسکریپشن برای بخش طراحی سایت را ایجاد کنیم شاید بنویسیم " وب نوش یک شرکت طراح سایت می باشد که طراحی سایت شما را بر اساس استانداردهای روز انجام میدهد".

 آیا انتخاب دامنه در سئو می تواند تاثیرگذار باشد؟

اگر دامنه سایت شما شامل کلمه کلیدی تان باشد تاثیر خیلی خوبی را بر روی سئو سایت شما خواهد گذاشت ولی این مساله باعث میشود که اولا دامنه شما طولانی بوده و در ظاهر زشت باشد و کمتر در خاطر شنونده و کاربر بماند و به برندسازی سایتتان هم لطمه بزند. یقینا بخاطر سپردن آدرس دامنه ای مثل www.webnoosh.com بسیار راحتتر از آدرس دامنه سایت www.websitedesigner.com می باشد.

کلمات کلیدی را چگونه انتخاب کنیم؟

انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای هر کسب و کار و سایتی جز اقدامات اصولی اولیه برای سئو سایت می باشد. انتخاب این کلمات تنها بر اساس مسزان جستجوی آنها توسط کاربران است که برای پی بردن به کلمه کلیدی مناسب، ما به پیشنهادات خود گوگل و تحلیلگرهای آن مثل Google trend اکتفا می کنیم چرا که گوگل ما را به خوبی در مورد محبوب ترین و پرجستجوترین کلمه کلیدی هر کسب و کاری راهنمایی می کند.

تعداد دقیق کلمات کلیدی باید چقدر باشد؟

ما دقیقا نمیدانیم که تعداد مطلوب کلمات کلیدی از نظر گوگل چند تا هست ولی این را به خوبی می دانیم که تعداد کلمات کلیدی زیاد برای هر صفحه باعث می شود که گوگل شما را جریمه کند و رتبه خوبی را آنگونه که سزاوار آن هستید به شما بدهد. بنابراین در پی ریزی استراتژی سئو برای هر سایت سعی و توصیه میکنیم که برای هر صفحه سایت تعداد محدودی کلمه کلیدی مورد نیاز را انتخاب کنیم و در صورت بالا بودن تعداد کلمات کلیدی یک سایت (مثل سایت های فروشگاهی) این کلمات را بین صفحات مختلف سایت پخش کنیم تا سئوی قدرتمندی را پایه کرده باشیم که میزان ریسک از این بابت به صفر رسیده باشد.

چه تفاوتی بین لینک های داخلی و خارجی وجود دارد؟

لینک های داخلی در حقیقت لینک هایی هستند که شما در داخل سایت خودتان و از صفحه ای به صفحات دیگر لینک میدهید. لینک های داخلی باعث میشوند که شما به کاربر بگویید که مطلبی که الان در حال خواندنش می باشد ارتباطی با یک صفحه دیگر در وب سایتتان دارد و می تواند به آن نیز رجوع کند. وجود سیستم لینک داخلی قدرتمند باعث می شود که سایت شما از نظر گوگل به لحاظ محتوایی یکپارچه به نظر آید همانند یک یک کتاب که بین تمام فصل ها و بخش های آن ارتباط وجود دارد.

لینک های خارجی یا همان بک لینک ها، لینک هایی هستند که از سایت های دیگر به سایت شما داده می شود که تاثیر بسیار خوبی را برای سئو سایت شما دارد.

بک لینک ها چه تاثیری در سئو سایت دارد؟

نقش بک لینک برای یک سایت در حقیقت مثل آن می ماند که ما وقتی داریم در مورد موضوعی صحبت میکنیم به یک کتاب و یا مقاله ای اشاره کنیم و حرفهای خود را بدان مستند کنیم. وقتی که شما در سایت های مختلف و یا شبکه های اجتماعی و یا فروم ها به سایت خود بک لینک میدهید در حقیقت به گوگل و کاربران می گویید که حرفی که در اینجا زده اید را می توانند در سایت شما بخوانند و سایت خود را به عنوان مرجع حرف خود معرفی می کنید. بک لینک دقیقا همین نقش را در یک سئو سایت دارد. بخاطر داشته باشید که بک لینک همانقدر که می تواند برای سئو سایت شما مفید باشد زیاده روی در آن نیز می تواند تاثیر منفی را در سئو سایت بگذارد. اینکه چه زمانی و چه تعدادی بک لینک به سایت خود بدهیم یک کار دقیق و فنی می باشد که بایستی رعایت شود.

آیا تعداد لینک های داخلی در سایت مهم می باشد؟

ایجاد لینک داخلی نباید بدون هدف و غیرمفید باشد. در حقیقت لینک داخلی را ما برای این ایجاد میکنیم که کاربران بتوانند موارد دیگر مورد نیازشان در حین مطالعه یک مطلب ما را ببینید. به عنوان مثال ما وقتیدر یک صفحه در مورد طراحی سایت صحبت میکنیم و در داخل متن به  لزوم و فواید سئو سایت نیز اشاره میکنیم می توانیم کاربران را با یک لینک داخلی به صفحه سئو سایت نیز لینک کنیم ولی اینکه بیاییم از یک مطلب تعداد زیادی لینک داخلی بدهیم کار بسیار اشتباهی است چرا که باعث سر درگمی کاربران می شود و گوگل به هیچ عنوان راضی به سردرگمی کاربران نیست و نمره منفی به شما میدهد.

برای یادگیری سئو سایت نیازی به دانستن کدنویسی می باشد؟

انجام سئو سایت لزوما نیازی به بلد بودن برنامه نویسی ندارد ولی اینکه شما با زبان برنامه نویسی آشنا باشید یک امتیاز هست.

گوگل سایت ما را چگونه می بیند؟

موتورهای جستجوی گوگل وارد وب سایت شما میشوند و یا به اصطلاح فنی در سایت شما می خزند و تمام صفحات سایت شما را میبینند و لیست میکنند تا در آینده به هنگام جستجو آنها را نشان دهند. بخاطر داشته باشید که موتورهای تمام صفحات شما را می بینند ولی همه آنها را برای نمایش ثبت (ایندکس) نمیکنند.

چه کاری باید کرد تا موتورهای جستجو همه صفحات ما را ببینند؟

اگر شما یک سیستم لینک داخلی درست و اصولی را داشته باشید موتورهای جستجو تمام صفحات شما را خواهند دید ولی اصولا ما پیشنهاد میکنیم که در سایت خود یک نقشه سایت را ایجاد بکنید تا موتورها با ورود به این نقشه سایت بتوانند تمام صفحات را ببینند چرا که اصولا خطای انسانی همواره باعث میشود که گردش لینک مناسب در سایت اتفاق نیفتد و برخی از صفحات از دیدرس موتورهای جستجوی گوگل دور بمانند.

از کجا بدانیم که کدام صفحات ما در گوگل ایندکس شده است؟

شما برای اطلاع از صفحات ایندکس شده خود در گوگل کافی است که عبارت  site:yourdomain را در آدرس بار مرورگر خود تایپ کنید. به عنوان مثال site:www.webnoosh.com به ما تعداد صفحات ایندکس شده سایت ما را نشان می دهد.

چه عواملی در ایندکس سریع سایت تاثیر دارد؟

عوامل زیادی در ایندکس سریعتر صفحات سایت شما تاثیر دارد. تعداد محتوای تولید شده، کیفیت محتوای تولید شده، تعداد کلمات محتوا جزو اساسی ترین نیازها برای ایندکس سریعتر می باشند. صفحات تازه منتشر شده سایت های بزرگ خیلی سریعتر ایندکس میشوند چونکه خزنده های گوگل بصورت مداوم آن سایت ها می بینند و اتفاقات جدید را ثبت می کنند. در حالی که برای یک سایت تازه راه اندازی شده این زمان طولانی تر می باشد.

آیا تضمینی برای سئوی موفق و ماندگاری در صفحه اول وجود دارد؟

سئو سایت یکی از ظریف ترین کارها در حوزه طراحی سایت و در کل تجارت الکترونیک می باشد. شما اگر بخواهید برای سئو مثل برنامه نویسی اقدام کنید شکست می خورید، اگر بی نظم باشید شکست میخورید. متاسفانه برخی ها با استفاده روش های فیک و غیراصولی ادعا می کنند که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند در حالی که شما هر کار غیراصولی را انجام دهید در بلند مدت محکوم به شکست هستید و احتمالا سایتتان پنالتی شود. یک شعاری در بین سئوکارهای واقعی وجود دارد که می گوید: "شما شاید بتوانید در سئو سایت سر گوگل را کلاه بگذارید ولی برای همیشه نمیتوانید کلاه را بر سر گوگل بگذارید".
شرکت وب نوش می تواند بصورت تضمینی سایت شما را سئو نماید. ادعای ما در مورد سئو تضمینی سایت بخاطر استفاده از روشهای اصولی و قاعده مند در انجام سئو سایت می باشد. شما همین الان می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید و سئوالات بیشتر خود را بپرسید و یا سفارش خدمات بدهید.